Pohyb prijímateľa SS mimo zariadenia
Prijímateľ môže slobodne opustiť zariadenie a vrátiť sa späť v čase, ktorý si určí sám. PSS obmedzený/pozbavený spôsobilosti na právne úkony nepotrebuje súhlas zákonného zástupcu na opustenie zariadenia.
Slobodne neopúšťa zariadenie len taký PSS, u ktorého je identifikované riziko pádu s opatreniami, akými sú napr. monitorovanie pohybu, príp. pomoc pri orientácii v priestore v zariadení i mimo neho a PSS so zdravotným obmedzením, ktoré vylučuje samostatný pohyb mimo zariadenia. V tomto prípade odchádza v sprievode minimálne jedného zamestnanca, rodiny, známych – doprovod je prevenciou poškodenia a ohrozenia jeho života a zdravia. Príslušné bezpečnostné opatrenia slúžia na ochranu prijímateľov, ktorí trpia poruchami orientácie v priestore a čase a pri ktorých hrozí iné neprimerané riziko ujmy na živote, zdraví alebo majetku pri samostatnom opustení DSS. Toto riziko sa posudzuje odbornými postupmi individuálne a vedie sa o ňom príslušný záznam.
Zariadenie DSS i ZPB je „OTVORENÉ“ počas dňa aj počas doby nočného pokoja. PSS sa môžu pohybovať mimo zariadenia DSS po otvorení vstupnej brány pomocou „hlásnika“ – teda službukonajúceho zamestnanca. Počas doby nočného pokoja PSS neodporúčame pohyb mimo zariadenia.
Slobodný pohyb PSS mimo zariadenia sa eviduje v informačnom systéme DODS v časti záznamy časových – dvojitých úkonov. PSS odporúčame nahlásiť svoj odchod zo zariadenia i príchod do zariadenia na opatrovateľskom úseku, na ktorom je zabezpečená nepretržitá služba prostredníctvom opatrovateliek a sanitárok. Službukonajúci personál opatrovateľského úseku zaznamená začiatok i koniec pohybu PSS do DODS jednoduchým záznamom. Vďaka záznamu je zrejmý nielen dátum, ale i čas odchodu a príchodu PSS. Zapisovanie pohybu mimo zariadenia však nepodmieňuje jeho pohyb, slúži len na evidovanie pravidelnosti pohybu PSS mimo zariadenia i dôvod jeho pobytu (napr. prechádzka do prírody, nakupovanie v obchode, účasť na bohoslužbe a pod.).
Ak nastane situácia, že:
- PSS sa pri slobodnom pohybe mimo zariadenia nevráti v čase, ktorý si sám určil a nevráti sa do zariadenia do 24 hodín po jeho opustení, alebo ak
- PSS s obmedzeným pohybom mimo zariadenia s písomným záznamom (napr. individuálny rizikový plán) opustí zariadenie bez vedomia zamestnanca,
službukonajúci zamestnanec v záujme predchádzania prípadných zranení PSS bezodkladne podnikne kroky:
- informuje riaditeľku zariadenia,
- s ďalšími službukonajúcimi zamestnancami/prípadne PSS prekontroluje areál zariadenia,
- so služobným vozidlom prekontroluje riaditeľka zariadenia (alebo iný zamestnanec) s vodičom cesty vedúce do okolitých obcí v okruhu 15 km,
- na základe zistených informácii vyplní Protokol o hľadaní prijímateľa sociálnej služby,
- informuje rodinného príslušníka/opatrovníka,
- nahlási opustenie zariadenia prijímateľom na polícii.
Pobyt PSS mimo zariadenie na dlhšie ako 1 deň sa eviduje ako jeho neprítomnosť v zariadení. Neprítomnosť PSS sa eviduje v informačnom systéme DODS – Nová neprítomnosť, Prehľad neprítomnosti PSS. V prípade neprítomnosti PSS dlhšej ako 1 deň sa eviduje i dôvod neprítomnosti (napr. hospitalizácia, dovolenka u rodiny a pod). Pred viacdňovým opustením zariadenia na dovolenku u rodiny, príbuznému PSS odporúčame uviesť adresu, na ktorej sa bude v čase neprítomnosti prijímateľ zdržiavať a dĺžku času neprítomnosti prijímateľa mimo DSS. Prijímateľ, resp. osoba, ktorá preberá zodpovednosť počas pobytu prijímateľa mimo zariadenia sociálnych služieb si na dobu pobytu mimo zariadenia sociálnych služieb vyžiada predpísané lieky.